Czasy w których żyjemy podobno uważane są za najlepsze!
Niestety mimo tego otoczeni jesteśmy poważnymi zagrożeniami. Dziwi mnie jednak fakt, że na chwilę obecną większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. HIV, żółtaczka, prątki gruźlicy, bakterie, grzyby i jeszcze można wyliczać długo, tylko czekają na stworzenie im sprzyjających warunków do rozwoju.
Płacąc w Studiu Tatuażu za wykonanie jakiejkolwiek usługi, czy to tatuaż, piercing czy makijaż permanentny, płacimy za jakość usługi i jej bezpieczeństwo. Co to znaczy? To znaczy, że możemy być pewni jednorazowych igieł, pełnej sterylizacji narzędzi na co składa się:
- sterylizacja w preparatach do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych przez określony przedział czasowy w zależności od preparatu – w większości używanych razem z aktywatorem
- mycie narzędzi – ręczne
- mycie narzędzi w myjce ultradźwiękowej z odpowiednimi preparatami (myje trudno dostępne miejsca)
- pakowanie narzędzi w opakowania jednorazowe
- sterylizacja w Autoklawie w temp 134 stopnie C z wykorzystaniem próżni frakcjonowanej i suszenia próżniowego przez określony czas w zależności od potrzeb sterylizowanych narzędzi i materiałów
Czegokolwiek użyjemy do naszej pracy musi posiadać wszelkie wymagania dla tego typu urządzeń w krajach Unii Europejskiej i atesty w języku polskim. Czy jest to proszek do sterylizacji na zimno, czy płyn do odkażania powierzchni ciała, czy też płyn do odkażania powierzchni pracy, opakowania jednorazowe, farby, igły, rękawiczki, - wszystko musi mieć swój papier i Klient w każdej chwili ma prawo o niego poprosić.
Sprzęt do sterylizacji próżniowej - Autoklaw w tej chwili kosztuje około 12 tysięcy złotych w zależności od danego modelu ale jest to sprzęt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania studia tatuażu. Posiadamy Autoklav Tau Steril 3000 włoskiej firmy Tau Steril od kilku lat i nie wyobrażamy sobie w tej chwili pracy bez tego urządzenia. Środki zastępcze, które proponują niektóre podobne nam placówki w postaci umowy na sterylizację ze szpitalną sterylizatornią, nie pozwalają naszym zdaniem na prawidłowe funkcjonowanie studia.
Dodatkowo sprzęt w postaci autoklawu co trzy miesiące testujemy w laboratorium sanepidu płacąc za testy, a raz do roku obowiązkowe takie badanie przeprowadza sanepid z nadzoru. Zużyte igły po tatuowaniu są sterylizowane i na zimno i na gorąco żeby w końcu trafić do odpowiedniego pojemnika, które odbierane jest przez specjalizujący się w tym zakład utylizacji odpadów niebezpiecznych, co oczywiście nadzoruje sanepid. Tak naprawdę możemy o tym pisać przez dłuższy czas, tylko pozostaje pytanie "Kto to przeczyta?" Jeśli Klientów interesują takie sprawy na miejscu zawsze służymy informacją i dokładnym objaśnieniem drogi sterylizacji i higieny.
Odrębną sprawą jest higiena i pielęgnacja wykonanego tatuażu czy piercingu.
Nawet największa dbałość o sterylizację przy wykonaniu tatuażu nie zapewni Klientowi pełnego bezpieczeństwa jeśli on sam przy procesie gojenia nie zachowa minimum higieny. Na to niestety nie mamy bezpośredniego wpływu ale jak tylko możemy uczulamy Klientów na proces gojenia i zaopatrujemy ich w instrukcję obsługi jak dbać o tatuaż.
Dlatego drodzy Klienci jeśli podejmiecie decyzję o zrobieniu tatuażu sprawdźcie najpierw tatuatora, jego umiejętności i higienę pracy, bo to co zrobicie zawsze można poprawić ale dbałość o własne zdrowie jest najważniejsza. Dlatego przy wyborze studia nie należy kierować się ceną tatuażu a zupełnie innymi czynnikami które są niewspółmiernie ważniejsze niż zaoszędzone "150"!